شركت امنیتی سایمانتك هر ماه گزارشی را كه حاوی تحلیل آخرین تهدیدها و روندهای مربوط به بدافزار، هرزنامه و دیگر خطرات بالقوه در این حوزه است، منتشر می‌نماید. در اینجا گزارش ماه می این شركت آورده شده است كه داده‌های مربوط به آن در حد فاصل فوریه 2013 تا می 2013 جمع‌آوری شده است.

برای مشاهده ادامه مطالب، بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید


هرزنامه

در ماه فوریه 2013، میزان هرزنامه ها 65.9 درصد بود كه این میزان در ماه مارس با افزایش 5.1 درصدی به 71.0 درصد و سپس در ماه آوریل به 71.9 درصد رسید. اما خوشبختانه این روند افزایشی در ماه می متوقف شده به طوری كه میزان هرزنامه ها در این ماه به 67 درصد كاهش پیدا كرده است.

در زیر نمودار تعداد هرزنامه ها در حدفاصل ژانویه 2012 تا می 2013 نشان داده شده است.

 

 
كشورهای منبع هرزنامه

در ماه می بلاروس منبع بیشترین ارسال هرزنامه بوده است و ایالات متحده آمریكا نیز تا مكان دوم جدول بالا آمده است. در ادامه نمودار ده كشوری كه منبع بیشترین ارسال هرزنامه بوده اند آورده شده است.

 
تهدیدهای مبتنی بر ایمیل

در ماه می، نرخ كلی ویروس‌های مبتنی بر ایمیل، یك ایمیل از بین هر 420.2 ایمیل بوده است (0.238 درصد) كه با كاهش 0.134 درصدی نسبت به ماه قبل مواجه بوده است.

در این ماه، 28.8 درصد از بدافزارهای مبتنی بر ایمیل حاوی لینك به وب‌سایت‌های خرابكار بوده‌اند كه این میزان نسبت به دوره مشابه قبلی، 13.7 درصد كاهش داشته است.

در زیر نمودار نرخ ویروس های مبتنی بر ایمیل در حد فاصل ژانویه 2012 تا می 2013 آورده شده است.

در زیر نمودار ده كشوری كه بیشترین منبع ارسال ایمیل های حاوی ویروس بوده اند آورده شده است.


 
بدافزارهای موبایل

 در سال جاری تولید بدافزارهای موبایلی به رشد خود ادامه داده است به طوری كه 21 خانواده جدید بدافزار موبایلی و 1624 نمونه بدافزار جدید در این زمینه شناسایی شده است.

از طرف دیگر روند كاهشی آسیب پذیری های مربوط به سیستم عامل های موبایل كه از اواخر 2012 آغاز شده بود تا كنون ادامه پیدا كرده است، به طوری كه در سال 2013 تا كنون تنها 33 آسیب پذیری شناسایی شده است.

در زیر نمودار مربوط به بدافزارهای سیستم عامل اندروئید آورده شده است.

 

 

در ادامه نیز نمودار آسیب پذیری های مربوط به موبایل از ژانویه 2012 تا می 2013 نشان داده شده است.

 

نشت داده ها

در سال جاری میزان نشت داده ها به طور كلی افزایش پیدا كرده است و از 59 رخداد در مدت مشابه سال گذشته به 77 رخداد در سال جاری رسیده است. همچنین یك نشت داده در اواخر ماه آوریل كه در آن 50 میلیون شناسه به طور یكجا لو رفت، بزرگترین نشت داده در دو سال گذشته بوده است.

در زیر نمودار نشت داده از ژانویه 2012 تا می 2013 آورده شده است.

در گذشته بیشترین نشت داده توسط هكرها انجام می گرفت ولی در حال حاضر سرقت داده ها و گم شدن آنها به تنهایی منجر به 36 درصد از نشت داده ها شده و هكرها مسئول 25 درصد از نشت داده ها هستند. 30 درصد از نشت داده ها نیز به صورت اتفاقی رخ داده اند.

در زیر نمودار علل نشت داده ها به صورت مقایسه ای آورده شده است.

بیشترین میزان نشت داده در بخش سلامت و پس از آن در بخش آموزش رخ داده است. در ادامه نمودار گستردگی نشت داده در بخش های مختلف جامعه نشان داده شده است.